Totalul afișărilor de pagină

luni, 3 iunie 2019

PROIECT DIDACTIC - Predicatul (clasa a V-a)





 Data: 
Şcoala: 
 Clasa: a V-a
Profesor: 
Disciplina: Limba şi literatura românã
Subiectul: Predicatul. Predicatul verbal si predicatul nominal
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştințe
Locul desfãşurãrii lecţiei: sala de clasã
Durata: 50 de minute



OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
1.sã defineascã predicatul;
2.sã deosebeascã predicatul verbal de predicatul nominal;
3.sã precizeze pãrțile de vorbire prin care se exprimã predicatul;
4.sã identifice valorile morfologice ale verbului "a fi";
5. sã analizeze sintactic şi morfologic predicatele din diverse propoziții;




STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia euristicã, jocul didactic, lectura, exerciţiul ,explicaţia, ȋnvãţarea prin descoperire
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse: - capacitatea de învãţare a elevilor;
              - cunoştinţele lor anterioare.
Materiale didactice: manualul, auxilarul şi fişele de lucru

Bibliografie:
Limba românã, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educational, autori: Sofia Dobra, Florentina Samihaian, Alexandru Crisan
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a.

SCENARIU DIDACTIC

1)Momentul organizatoric
Salutul, notarea absenţilor şi pregãtirea materialelor necesare bunei desfãşurãri a  lecţiei.

2) Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor ȋnsuşite anterior       
Profesorul verificã tema pentru acasã şi corecteazã eventualele greşeli.

3) Captarea atenţiei
Profesorul le propune elevilor un joc didactic: Plicul cu bileţele.
Acest joc are rolul de a capta atenţia şi de a stârni curiozitatea elevilor. Fiecare dintre ei  extrage câte un bilețel din plicul magic . Elevii trebuie sa incercuiasca initialele fiecãrui verb descoperit şi sã le combine astfel încât sã rezulte un cuvânt care reprezintã titlul lecției.

         4) Conducerea învãțãrii şi dobândirea de noi cunoştințe
         Profesorul scrie pe tabla definiția predicatului şi clasificarea acestuia, în funcție de verbele prin care se exprimã.
            Pornind de la exemple, profesorul defineste cele doua feluri de predicat: verbal si nominal. Impreuna cu clasa, profesorul analizeaza sintactic si morfologic cate un fel de predicat.
            Elevii deschid manualele si rezolva exercitiile 1 si 2 de la pagina 122.
           
         5) Fixarea cunoştințelor
         Pentru fixarea cunoştințelor, elevii primesc douã fişã de lucru (anexa 1 si anexa 2).
            6) Asigurarea retenției şi a transferului
         Ce este predicatul?
De cate feluri este predicatul?
Prin ce se exprima predicatul verbal?
Prin ce se exprima predicatul nominal?
Fiecare trebuie sa construiasca cate o propozitie cu un predicat verbal si apoi cu un predicat nominal.


6) Tema pentru acasã
Exerciții din auxiliar

         7) Evaluarea se face prin aprecieri verbale.












Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu