Totalul afișărilor de pagină

luni, 3 iunie 2019

PROIECT DIDACTIC - Exprimarea orală prin monolog și dialog







Data: 
Şcoala: 
Clasa: a VII-a
Profesor: 
Disciplina: Limba şi literatura românã
Subiectul: Exprimarea oralã prin  monolog şi dialog
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi de deprinderi
Locul desfãşurãrii lecţiei: sala de clasã
Durata: 50 de minute
Scopul: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală prin dialog şi monolog respectând regulile şi strategiile specifice acestor forme de comunicare.



OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
1. să explice conceptul de comunicare;
2. să precizeze elementele unei comunicări;
3. să precizeze regulile de construire a unui dialog oral;
4. să precizeze regulile de construire a unui monolog oral;
5. să elaboreze o comunicare orală monologată sau dialogată utilizând adecvat regulile şi strategiile specifice;
6. să utilizeze elemente nonverbale adecvate situaţiei de comunicare;
7.să se exprime corect, expresiv şi personalizat în situaţii de comunicare monologată sau dialogată date;


STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia euristicã, observaţia, explicaţia, exerciţiul oral, jocul de rol
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe
Resurse: - capacitatea de ȋnvãţare a elevilor;
               - cunoştinţele lor anterioare;
Materiale didactice: manualul, fişe de lucru


SCENARIU DIDACTIC

1)Momentul organizatoric
Salutul, notarea absenţilor şi pregãtirea materialelor necesare bunei desfãşurãri a  lecţiei.

2) Verificarea temei
Profesorul verificã tema pentru acasã şi corecteazã eventualele greşeli.

3) Actualizarea cunoştinţelor ȋnsuşite anterior
Profesorul adreseazã elevilor ȋntrebãri:
Cum se poate realiza comunicarea?
Care sunt elementele fără de care o comunicare nu poate avea loc?
Elevii rãspund.

4) Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor vizate
Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi enunţă obiectivele vizate.
Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei: Exprimarea oralã prin  monolog şi dialog

5) Dirijarea ȋnvãţãrii
Profesorul adreseazã ȋntrebãri şi elevii rãspund.
Ce este monologul?
Ce este dialogul?
Din ce este alcătuit dialogul?
Cum construim un dialog oral?

Profesorul distribuie fişe de lucru (anexa 1 – realizarea unui monolog pornind de la un context). Elevii lucreazã individual.
Prezentarea monologului se va realiza ȋn faţa ȋntregii clase utilizând elemente  nonverbale adecvate situaţiei de comunicare.

6) Obţinerea performanţei

Profesorul distribuie fişe de lucru (anexa 2 – realizarea unui dialog pornind de la un context). Elevii lucreazã pe grupe.
Prezentarea monologului se va realiza ȋn faţa ȋntregii clase utilizând elemente  nonverbale adecvate situaţiei de comunicare (jocul de rol).





7)Asigurarea feedbackului

Se discută, se fac aprecieri şi corectări.Pe parcursul  conducerii învãţãrii, profesorul întãreşte rãspunsurile elevilor prin aprecieri verbale.


 8)Tema pentru acasã

 Scrie un monolog despre o operã literarã studiatã.
           

 9)Evaluarea se face prin aprecieri verbale





Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu