Totalul afișărilor de pagină

marți, 14 mai 2019

Numeralul - schița unui proiect didactic


PROIECT DIDACTIC


Data: 
Şcoala: 
Clasa: a VI-a
Profesor: 
Disciplina: Limba şi literatura românã
Subiectul:Numeralul
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Locul desfãşurãrii lecţiei: sala de clasã
Durata: 50 de minute



OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
1.sã defineascã numeralul:
2.sã identifice numeralele cardinale şi ordinale ȋntr-un text dat;
3.sã scrie corect numeralele cardinale şi ordinale;
4. sã nu confunde numeralul cu alte pãrţi de vorbire;
5.sã alcãtuiascã enunţuri care sã ilustreze funcţiile sintactice pe care le poate avea numeralul.



STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia euristicã, , lectura, exerciţiul ,explicaţia, ȋnvãţarea prin descoperire
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse: - capacitatea de învãţare a elevilor;
              - cunoştinţele lor anterioare.
Materiale didactice: manualul, fişe de lucru

Bibliografie:
Limba românã, manual pentru clasa a VI-a, Editura All
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a.



  

SCENARIU DIDACTIC

                    1)Momentul organizatoric
                    Salutul, notarea absenţilor şi pregãtirea materialelor necesare bunei desfãşurãri a lecţiei.

                    2)Verificarea temei
                    Profesorul verificã tema pentru acasã şi corecteazã eventualele greşeli.

                    3)Captarea atenţiei
                    Profesorul le adreseazã elevilor o întrebare care are rolul de a le capta atenţia şi de a le stârni curiozitatea.


                    4)Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor vizate

                    Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi enunţă obiectivele vizate.
                    Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei: Numeralul


                    5)Dirijarea ȋnvãţãrii

                    Pornind de la exemple, cu ajutorul profesorului, elevii definesc numeralul.
                    Numeralul este partea de vorbire flexibilã care exprimã un numãr sau ordinea prin numarare a obiectelor.

                    Profesorul face clasificarea numeralelor şi precizeazã valorile morfologice ale acestora.

                    Profesorul distribuie elevilor o fişã de lucru (sa identifice functiile sintactice ale numeralelor). Elevii rezolvã oral exerciţiul..


                        6)Obţinerea performanţei

                        Profesorul distribuie elevilor alte fişe de lucru cu exercitii variate.
                        Elevii rezolvã cerinţele de pe fişele de lucru.
                       

                        7)Asigurarea feedbackului

                        Se discută, se fac aprecieri şi corectări.
                       

                        8)Tema pentru acasã


                        9)Evaluarea se face prin aprecieri verbale


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu